Popraskané rty? Víte, co za suchými a popraskanými rty stojí?

Víte, proč vás trápí popraskané rty? Důvodů může být více a mnohé z nich by vás možná vůbec nenapadly. Pojďme se na problém vysušování a praskání rtů podívat blíže.

Často zapomínáme, že pokožka různých částí našeho těla má rozdílné vlastnosti, včetně tloušťky. Nejjemnější je v oblasti pod očima, na rukou, na krku a také na rtech. Proto nás tak často (hlavně během zimy) trápí popraskané rty.

Popraskané rty – o co vlastně jde?

Co to vlastně znamená, když má někdo popraskané rty? Rty jsou vysušené, hrubé a popraskané. Jsou zbaveny ochranné lipidové vrstvy, což vede ke ztrátě hydratace a živin. Podrážděná pokožka tak může praskat, svědit a bolet.

Popraskané rty – příčiny

Co způsobuje vysušování rtů? Hlavní příčinou jejich stavu je nedostatečně efektivní ochranná bariera, která jinak chrání rty před ztrátami hydratace. Pokožka rtů neobsahuje mazové žlázy a ani dostatečné množství melaninu. To vede k rychlejším ztrátám hydratace a poškození vlivem UV záření. Naše zlozvyky ale mohou celý problém ještě zhoršovat.

Příčiny popraskaných rtů:

  • nedostatek vitaminu B,
  • nevhodné počasí: mráz, vítr a změny vlhkost,
  • nenošení ochranné rtěnky,
  • olizování rtů,
  • matné rtěnky.

Toto jsou ty nejčastěji zmiňované příčiny popraskaných rtů. Rozhodně se ale nejedná o ty jediné. Mnoho lidí by další důvody možná ani nenapadly.

Další důvody popraskaných rtů:

  1. Alergie – víme, že se alergie projevují mnohými symptomy, ale téměř nikoho nenapadne, že by popraskané rty mohly být jedním z nich. Díky této chybě mnoho lidí trpí popraskanými rty, i když je řešení nesmírně jednoduché. Pokud máte podezření na alergii, navštivte alergologickou ambulanci.
  2. Dehydratace – další příčina popraskaných rtů. Když jsme dehydratovaní, vidíme zhoršení stavu našeho těla. Pokožka ztrácí svou pružnost a šedne. Nedostatečná hydratace je na rtech opravdu výrazná.
  3. Dýchání ústy – ústy dýcháme hlavně když máme rýmu. Právě během rýmy si všímáme popraskaných rtů, které jsou způsobeny rychlejším vysušováním rtů proudech vzduchu z našich úst.
  4. Dotýkání se rtů – někteří mají za zlozvyk přespřílišné dotýkání se rtů. I toto může být důvodem jejich špatného stavu. Doteky dráždí rty a vedou k přenosu bakterií.
  5. Geny – Tendence k vysušování pokožky může být způsobena naší genetickou výbavou. Rozhodně by nebylo na škodu zeptat se někoho z rodiny, zdali také často netrpí vysušováním a praskáním rtů.
  6. Sluníčko – popraskané rty jsou také symptomem spálení od sluníčka. Pokožka obličeje se před UV zářením nechrání tak snadno, jako např. paže či nohy. Pokožka našich rtů je UV záření vystavena téměř neustále a rozhodně se vyplatí používat ochranné rtěnky.
  7. Zněčištění vzduchu – i když to možná zní zvláštně, znečištění vzduchu má neblahý dopad na naše rty. Lidé, kteří žijí ve větších městech často trpí popraskanými rty, což je v jejich případě dáno hlavně škodlivinami ve vzduchu včetně výfukových plynů, toxinů a smogu. Suchý a těžký vzduch je dalším důvodem.
  8. Hrubý polštář – pokud se často budíte s popraskanými a podrážděnými rty, může být problémem nevhodné ložní prádlo. Velice hrubý polštář může pokožku snadno podráždit, kdy budou výsledkem podrážděné rty.
  9. Onemocnění – suché rty mohou být prvním symptomem mnohých onemocnění, jako např. imunodeficience. Někdy může praskání rtů způsobit i taková běžná rýma.